Hva får du egentlig igjen for å være utstiller på en av våre konferanser?

En standplass gir deg noen kvadratmeter på en konferanse. Men det er neppe kvadratmeterne du er ute etter. Det interessante er menneskene du møter, samtalene som oppstår – og hva de kan føre til etterpå.

Utstiller HR Forum2025 v1

Gjennom året samler HR Norge HR-ledere, andre ledere, fagspesialister, rådgivere og andre som jobber med mennesker, organisasjon og ledelse. Noen kommer for å finne svar på en konkret utfordring. Andre vil høre hvordan andre virksomheter jobber, få nye perspektiver eller orientere seg om hva som finnes av løsninger.

Du møter folk som allerede er opptatt av temaet

Det er lett å telle deltakere på en konferanse. Men for en utstiller er det ofte mer interessant å spørre hvem de er.

Deltakerne våre har valgt å sette av en hel dag, noen ganger to, til et bestemt fagområde. På HR Tech er teknologi og digitalisering utgangspunktet. På Rekrutteringsdagen er det rekruttering. På Kompetansedagen er læring og kompetanseutvikling i sentrum.

Det betyr ikke at alle som går forbi standen din er klare til å kjøpe noe.

Men det betyr at du møter mennesker som allerede er opptatt av problemstillingene virksomheten din jobber med. Og det er som regel et ganske godt sted å starte en samtale.

For deg som leverandør gir det en mulighet til å møte markedet der faglige spørsmål, behov og løsninger allerede er på agendaen.

Store møteplasser eller et mer spisset publikum?

HR Norge arrangerer både store konferanser og mindre møteplasser innen konkrete fagområder.

På større konferanser som HR Forum møter du et bredt publikum, fra HR-ledere, virksomhetsledere og andre beslutningstakere til spesialister og rådgivere. På de mindre fagkonferansene er deltakergruppen gjerne smalere og knyttet til ett bestemt tema og fagområde. 

Hva som er riktigst for dere kommer derfor helt an på hvem dere ønsker å møte.

Har dere en løsning som treffer bredt i HR-markedet, kan en stor møteplass være naturlig. Jobber dere med et mer spesialisert område, kan en mindre konferanse gi færre mennesker i rommet – men kanskje flere av de riktige.

HR Norge som møteplass

Et stort HR-faglig nettverk
Mer enn 2 000 virksomheter er medlemmer i HR Norge, og medlemsvirksomhetene representerer 100 000-vis arbeidstakere.

Både brede og spissede møteplasser
Gjennom året arrangerer vi konferanser rettet mot både et bredt HR-publikum og konkrete fagområder.

Privat og offentlig sektor
På møteplassene våre treffer du HR-miljøer fra virksomheter på tvers av bransjer og sektorer.

Mer enn standplass
På flere av konferansene kan utstillerdeltakelsen kombineres med workshops, faglige sesjoner og andre profileringsmuligheter.

De beste samtalene starter sjelden med produktet

«Vil du se en demo?» kan selvfølgelig fungere.

Men ofte begynner de beste samtalene et annet sted.

Hva strever virksomheten med akkurat nå? Hvordan løser de dette i dag? Hva fungerer og hva fungerer ikke?

En konferanse gir muligheten til å møte kunder og potensielle kunder utenfor de vanlige salgsmøtene. Dere får høre hvilke spørsmål som opptar dem, hvilke utfordringer som går igjen og hva som er på vei oppover på agendaen.

For mange leverandører er den innsikten verdifull i seg selv.

Og hvis dere samtidig kan bidra med erfaringer, kunnskap og gode perspektiver på problemene deltakerne forsøker å løse, blir standen noe mer enn et sted å vise frem et produkt.

Bruk konferansen til mer enn nye leads

Det er heller ingen grunn til at alt skal handle om å møte helt nye kunder.

En konferanse kan være en god anledning til å invitere eksisterende kunder, følge opp relasjoner dere allerede har eller endelig møte personer dere hittil bare har snakket med på Teams.

For salgs- og markedsteam kan konferansen derfor fylle flere funksjoner samtidig: synlighet, nye kontakter, kundemøter og innsikt i markedet.

Og så er det selvfølgelig lov å treffe gamle kjente over en kaffe også.

Vil dere vise mer av fagkompetansen deres?

På flere av konferansene våre finnes det muligheter utover selve standen.

Det kan være workshops, mindre faglige sesjoner eller andre profileringsflater hvor dere får anledning til å gå litt dypere inn i et tema.

Det passer særlig godt for virksomheter som ønsker å vise kompetansen bak løsningen – og ikke bare løsningen i seg selv.

Mulighetene varierer fra konferanse til konferanse, så det kan være lurt å tenke gjennom hva dere faktisk ønsker å få ut av deltakelsen før dere bestemmer dere for pakke og format.

Litt planlegging gjør en stor forskjell

Det er fullt mulig å møte opp på konferansemorgenen, sette frem noen giveaways og håpe på det beste.

Vi anbefaler en litt annen strategi. Tenk gjennom på forhånd hvem dere ønsker å møte, hva dere gjerne vil snakke med dem om og hva dere skal gjøre med kontaktene etter konferansen.

Da blir standen ikke målet i seg selv. Den blir et utgangspunkt for de møtene og samtalene dere ønsker å skape. Og det er som regel der verdien ligger.

Hvilken konferanse passer for dere?

Det finnes ikke én konferanse som passer for alle leverandører.

Gjennom året arrangerer HR Norge møteplasser innen blant annet HR-teknologi, rekruttering, kompetanseutvikling, HR-analyse, arbeidsmiljø og lederutvikling – i tillegg til våre større konferanser for et bredere publikum.

Vil dere møte HR, ledere og andre beslutningstakere på en av våre konferanser?

Ta kontakt med oss, så hjelper vi dere med å finne møteplassen og utstillerformatet som passer best for målgruppen deres.

Før dere booker – fire spørsmål det kan være lurt å stille

Hvem ønsker vi å møte?
Tenk roller, virksomheter og fagområder – ikke bare antall deltakere.

Hva ønsker vi å få ut av dagen?
Nye kontakter? Kundemøter? Synlighet? Markedsinnsikt? Eller litt av alt?

Hva skal vi snakke om?
Ta utgangspunkt i utfordringene målgruppen står i. Produktet kan komme etterpå.

Hva gjør vi dagen etter?
Planlegg oppfølgingen før konferansen. Mange av de viktigste resultatene kommer først når standen er pakket ned.

For mer informasjon ta kontakt med:
Øyvind Pedersen
Øyvind Pedersen
Seniorrådgiver, utstillere og medlemsvekst
Konferanse 11. og 12. november
HR Forum utfordrer etablerte forestillinger

 - om hvordan vi lærer, leder, møter endring og bruker teknologi, og om hva som skaper verdi i arbeidslivet.

Virksomhetene ser behovet for endring. Hvorfor er det da så ... 🤬👿😖 ... vanskelig å få det gjort?

På HR Forum – Investing in People - møter du forskere, ledere og praktikere som setter fingeren på hva som skal til for å lykkes når mennesker, kompetanse og gjennomføringskraft blir stadig viktigere.

Sikre deg plass i dag! 
1.000 i rabatt ved påmelding før 10. oktober

HR Forum 2026 494x389 Ny landingsside

Flere aktuelle artikler

Medlemskap HRN
15.07.2026
Derfor velger stadig flere medlemskap i HR Norge
Derfor velger stadig flere medlemskap i HR Norge
HR Tech 2026 5595
20.07.2026
HR Forum 2026: Investing in People
HR Forum 2026: Investing in People
Mental helse
17.08.2026
Tips til å møte høsten med fornyet energi
Tips til å møte høsten med fornyet energi