Du må på jobb selv om Norge skulle slå Brasil

Fotballfeberen er virkelig over oss. Overalt hvor vi snur oss er det norske fotballdrakter og det ros i hver en by og tettsted, ikke bare på tribunene i USA. En folkefest uten endestykke, og med avansement til 8. delsfinalen er det nok mange som vil ta festen såpass langt at de bør ta ut ferie eller avspasering kommende mandag. For du må faktisk på jobb selv om Norge skulle komme til å slå Brasil på søndag.

Fotballfeber

Saken er oppdatert 3.7 2026 (først skrevet 9. juni) 

Fotball-VM har i de siste ukene snudd døgnet på hodet for mange. Noen ledere har gitt ekstra fleksibilitet, andre holder fast ved vanlige rutiner. Hvordan dette håndteres varierer fra virksomhet til virksomhet, men uansett valg er det viktig å være tydelig på forventningene – kanskje særlig nå som Norge har gått videre, og arbeidsplassene fylles opp av ferieklare (men som ikke har gått ut i ferie ennå) eller ferievikarierende ansatte. For verken arbeidsmiljøloven eller sunn fornuft tar pause i fem uker fordi det spilles fotball på andre siden av kloden

Arbeidsmiljøloven bryr seg lite om VM

Med all mulig fare for å bli en party-pooper, tenker jeg det er greit å være klink tydelig på utgangspunktet: Rent arbeidsrettslig er det ingen forskjell på dager etter fotballkamper og dager uten.

Akkurat slik det heller ikke er det når OL foregår i andre tidssoner. Eller når Eurovision går langt på natt. Eller når andre begivenheter gjør at du ikke finner dyna i klok og kjedelig tid. Arbeidsdagen starter når arbeidsdagen starter.

Så blir det neppe «rettferdig» i den forstand at det blir likt.

Verken mellom virksomheter, avdelinger, yrkesgrupper eller enkeltpersoner. Noen arbeidsgivere velger å gi litt slakk. Andre gjør det ikke. Begge deler er helt greit.

Det er lov å være raus – men ingen plikt

Virksomhetene har til nå håndtert VM ulikt, og vil fortsette å gjøre det. Noen åpner for fleksitid. Noen lar ansatte jobbe inn timer. Noen legger møter litt senere på dagen. Andre lar folk bruke ferie eller avspasering. 

Det er gode løsninger mange steder. 

Men det er viktig å huske at dette er et valg arbeidsgiver gjør – ikke en rettighet arbeidstaker har. 

Vi har heldigvis ganske mange verktøy tilgjengelig i norsk arbeidsliv. Feriedager. Fleksitid. Timebanker. Gjennomsnittsberegning av arbeidstid. Hjemmekontor der det passer. 

Brukt riktig kan disse ordningene gi rom for både fotballfeber og forsvarlig drift. Så hvis du kan er det kanskje lurt å ta ut en feriedag på mandag om du vil delta på VM-festen.  

Av alle uviktige ting i verden er fotball den viktigste
Pave Johannes Paul II

Bakrus på Teams er fortsatt bakrus

Så beveger vi oss inn i det litt mer kompliserte post-korona-landskapet. Den delen av arbeidslivet hvor noen mer eller mindre oppfatter hjemmekontor som en menneskerett. Og hvor det kan være vanskeligere for ledere å se hvordan folk faktisk har det. 

For la oss være ærlige: 

Enkelte funksjoner har særlige krav til edruelighet og skjerpet oppmerksomhet. 

Ingen ønsker en bakfull bussjåfør. 

Ingen ønsker kabinpersonale som lukter øl. 

Og ingen ønsker at helsepersonell skal dosere medisiner til bestemor med for lite søvn og for mye promille fra natta før. 

Der er grensene ganske åpenbare. 

Men selv utenfor disse yrkene er poenget relevant. 

Det hjelper nemlig ikke at kameraet er skrudd av på Teams hvis hodet ikke er helt skrudd på. Bakrus på hjemmekontor er fortsatt bakrus. 

Samtidig er dette en periode hvor ledere bør være ekstra oppmerksomme på medarbeidere de allerede vet kan ha et krevende forhold til alkohol. For de fleste er fotball-VM en hyggelig folkefest. Men for noen kan fem uker med sene kamper, sosiale sammenkomster og økt alkoholbruk bidra til å forsterke utfordringer som allerede finnes. Da handler det ikke først og fremst om kontroll, men om oppfølging og omsorg. De som i utgangspunktet sliter med å sette grenser for egen festing, får neppe færre utfordringer de kommende ukene. 

Fem uker er lenge å ha unntakstilstand

Én kamp er én ting. Én natt er én ting. Men vi snakker om et arrangement som varer i fem uker og involverer 48 lag.

Men nå som Norge gjør det så bra, forventer vi jo selvfølgelig at vi skal komme helt til finalen. Og da blir det ganske mange sene kvelder. 

Og hvis Norge gjør som vi forventer og går hele veien til finalen – noe vi selvsagt tar som en selvfølge – blir det ganske mange sene kvelder.

Samtidig har norske arbeidsplasser blitt mer internasjonale. Mange ansatte heier på andre landslag enn Norge. Og noen av oss er såpass fotballskadde at vi egentlig har lyst til å se absolutt alt som dukker opp på skjermen, uansett hvem som spiller. Da blir det krevende å innføre en form for generell unntakstilstand.

Min anbefaling er derfor enkel:

Ikke vær en kjip arbeidsgiver.

Men vær en tydelig arbeidsgiver.

Forklar hvilke forventninger som gjelder. At loven sier at ansatte må møte på jobb selv om Norge skulle slå Brasil på søndag. 

Vær fleksibel der det er mulig. Og vær tydelig på at virksomheten fortsatt skal levere det den er satt til å levere.

Fotball er kanskje uviktig. Derfor er den viktig.

Det finnes selvfølgelig viktigere ting i verden enn fotball. Mye viktigere ting. Men det betyr ikke at fotball er uviktig.

Pave Johannes Paul II skal en gang ha sagt:

"Av alle uviktige ting i verden er fotball den viktigste."

Sagt med et smil, men også med et alvor.

For idrett betyr noe for folk. Den skaper følelser. Den bygger fellesskap. Den gir oss felles opplevelser og samtaler rundt lunsjbordet.

Ikke minst i en tid hvor mye trekker oss i hver vår retning.

Kanskje er det nettopp derfor mange virksomheter velger å omfavne litt av fotballfeberen. Ikke fordi produktiviteten nødvendigvis øker. Men fordi fellesskapet gjør det.

Til slutt

Fotball-VM har blitt en gedigen fotballfest, der selv de minst fotballinteresserte av oss har blitt revet med og deltar på felles roing og samles for å se kampene.  

Så nyt festen, kos dere med den største fotballbragden her i landet på 28 år, og møt opp på jobb om morraen – om du ikke har vært lur og ta ut en feriedag eller avspasering da. 

Til ledere: Fem råd under fotball-VM

1. Vær tydelig på forventningene
Ikke la ansatte gjette hva som gjelder. Kommuniser tidlig hvordan virksomheten håndterer sene kamper, fleksitid og oppmøte.

2. Bruk fleksibilitet der det er mulig
Fleksitid, avspasering og hjemmekontor kan være gode løsninger når driften tillater det.

3. Husk at vanlige regler fortsatt gjelder
Fotball-VM setter ikke arbeidsmiljøloven eller virksomhetens retningslinjer på pause.

4. Tenk på belastningen for kollegaene
Ekstra fleksibilitet for noen må ikke føre til ekstra belastning for andre.

5. Bruk anledningen til å bygge fellesskap
Fotball skaper engasjement. Kanskje kan en kampvisning, tippekonkurranse eller uformell prat rundt kaffemaskinen bidra til å styrke arbeidsmiljøet.

HR Norge anbefaler at arbeidsgivere er tydelige på forventninger og praktiserer fleksibilitet der det er mulig, samtidig som virksomhetens behov ivaretas.

Even Bolstad har uttalt seg om tematikken i andre medier:

Sak i e24: VM-feber på jobben: –⁠ Bør gi klar beskjed

Flere aktuelle artikler

Psykeraadet scene
09.06.2026
Hvordan ville ekspertene håndtert disse sykefraværssakene?
Hvordan ville ekspertene håndtert disse sykefraværssakene?
Gradert sykemelding
27.05.2026
Gradert sykmelding skal bli normalen – er dere rigget for det?
Gradert sykmelding skal bli normalen – er dere rigget for det?
Samtale varsel
03.06.2026
Hva gjør du når konflikten banker på døra?
Hva gjør du når konflikten banker på døra?