Cash eller cred? – Når amerikanske føringer truer norsk likestillingsarbeid
Hvordan skal norske virksomheter forholde seg til amerikanske krav om å droppe mangfoldstiltak?

Det spørsmålet skal vi dykke ned i når HR Norge inviterer til medlemsmøte Cash eller cred? Dette blir en høyaktuell gjennomgang og debatt om likestilling, inkludering og globale påvirkningskrefter. Medlemsmøtet finner sted i HR Norges lokaler på Lysaker, onsdag 28. mai fra 09:00 til 11:00.
I kjølvannet av Donald Trumps politiske angrep på Diversity, Equity & Inclusion (DEI) i USA, opplever stadig flere norske virksomheter at amerikanske eiere – eller kunder – stiller krav om å avslutte eller tone ned sitt DEI-arbeid.
– Vi står ved et veiskille, og mange virksomheter blir stående i en skvis. Skal vi tilpasse oss krav fra USA, eller holde fast på våre verdier og vår lovgivning? spør Even Bolstad, daglig leder i HR Norge, som skal lede arrangementet.
Råd og diskusjon
Medlemsmøtet gir deg både oversikt og konkrete råd:
Bjørn Erik Thon, Likestillings- og diskrimineringsombud, åpner med å forklare hva norsk lov faktisk sier – og hvordan norske arbeidsgivere skal og bør forholde seg til det juridiske rammeverket.
Deretter samler vi representanter fra store virksomheter med internasjonalt nedslagsfelt, amerikansk eierskap eller kundeforhold til en spennende paneldebatt. I denne deltar:
- Wenche Fredriksen, Head of Diversity and Inclusion i DNB
- Torbjørn Eik-Nes, CEO i Accenture Norge
- Elise Driespong Langerød, Head of People & Culture i KPMG Norge
- Lene Rennemo, HR-direktør i McDonald’s Norge
– Norske virksomheter må ikke undervurdere hva som er i ferd med å skje. Dette handler ikke bare om compliance, men om hvilke verdier vi vil bygge arbeidslivet på fremover, sier Bolstad.
Han understreker at det særlig er HR som nå må kjenne sitt ansvar:
– HR må være både modige og kloke. Vi må vite hvilke lover som gjelder, men også våge å stå for prinsippene om inkludering og like muligheter, sier han.
HR Norge håper mange av våre medlemmer setter av tid til å delta fysisk på dette medlemsmøtet.
Få faglig innsikt, juridisk avklaring og praktiske råd i møte med nye, globale utfordringer.
Flere aktuelle artikler

