Rekruttering i praksis - trender og KPI-er i rekruttering  

På Rekrutteringsdagen 2026 samlet vi ledere og HR-folk som jobber med rekruttering til daglig, og ba dem dele hvordan de faktisk rekrutterer. Dette har resultert i en ny rapport.

Rekruttering i praksis 1609 for Monitorog 1344x758

Vi har utviklet rapporten med todelt formål: Å gi konkrete KPI-er for rekruttering, og å gi innsikt i hvordan ledere og HR faktisk jobber med rekruttering i dag. 

Den nye rapporten gir en oversikt over trender, samler nøkkeltall og gir et oppdatert bilde av rekrutteringspraksis i norske virksomheter. Rapporten gir en oversikt over: 

  • Rekrutteringskanaler man vurderer som best  
  • Hva rekrutterer opplever som utfordrende, altså områder som man bør være spesielt oppmerksom på når man skal inn i en rekrutteringsprosess 
  • KPI-er / nøkkeltall for rekruttering, som gir grunnlag for å sammenlikne egne rekrutteringstall med andre sine 
  • Bruk av KI i rekruttering, og hvor bør man være forsiktig 
  • Områder der man mener rekrutteringsprosessen bør forbedres i egen virksomhet, for å sikre at virksomheten har god og riktig kompetanse til riktig tid 

Enten du vil sammenligne egne tall med andre, forbedre prosessene deres, eller løfte rekruttering høyere på agendaen internt, vil rapporten kunne brukes som et faglig fundament. Dette er tallene du kan bruke som utgangspunkt for neste diskusjon om hvordan dere rekrutterer. 

Rapporten er nå lansert og kan lastes ned her:  

Rekruttering i praksis
Rapport
Rekruttering i praksis

I kampen om kompetanse og arbeidskraft er rekruttering blitt et forretningskritisk område for norske virksomheter, og samtidig et felt i rask utvikling. Denne rapporten, utarbeidet av HR Norge, gir et øyeblikksbilde av hvordan rekruttering faktisk gjennomføres i 2026 slik HR- og rekrutteringsmiljøene selv beskriver det.

Flere artikler

Rekrutteringsdagen 2026
Rekruttering
Slik rekrutterer vi nå - ferske tall fra Rekrutteringsdagen 2026
Slik rekrutterer vi nå - ferske tall fra Rekrutteringsdagen 2026
Tor Andreas Bremnes jobb
Rekruttering
Fra bullshit til handling i fordomsfri rekruttering
Fra bullshit til handling i fordomsfri rekruttering
Kathe Arnesen Rekrutteringsdagen 2026 artikkel format Foredragsholdere2
Rekruttering
Rekruttering på lavbudsjett i Distrikts-Norge
Rekruttering på lavbudsjett i Distrikts-Norge