Styringsrett og akademisk frihet i universitets- og høyskolesektoren - Digitalt
Universitets- og høyskoleloven av 2005 ble fra august 2024 erstattet med universitets- og høyskoleloven av 2024.
På dette kurset vil du lære mer om:
- Arbeidsgivers styringsrett
- Akademisk frihet
- Ytringsfrihet og varsling
- Hva er nytt innen arbeidsrett i den nye universitets- og høyskoleloven?
På kurset vil du få innledning om hvert av temaene innenfor akademisk frihet før dere deles inn i grupper og løser en oppgave. Det blir en felles gjennomgang av hver oppgave før vi går videre til nytt tema.
Kurset gir en god mulighet til å lære mer om sentrale temaer innenfor universitets- og høyskolesektoren som er dagsaktuelle. Samtidig får du anledning til å diskutere hvordan ulike problemstillinger kan løses i praksis.
Kurset gir også oppdatering om universitets- og høyskoleloven av 2024.
Målgruppe:
Kurset er tilpasset alle ledere og HR-rådgivere som har ansvar for vitenskapelig ansatte ved universiteter og høyskoler. Kurset kan også være relevant for ledere og HR-rådgivere ved andre forskningsinstitusjoner som har ansvar for ledere av forskere. Kurset er også relevant for tillitsvalgte.
Kursholdere

Benedicte Hille er advokat og partner i Helmr hvor hun hovedsakelig arbeider med arbeidsrett og tilgrensende rettsområder. Hille har erfaring fra rådgivning innen arbeidsrett for både små og store virksomheter, samt knyttet til tvistesaker i arbeidsforhold, problemstillinger knyttet til arbeidsmiljø og fra gjennomføring av faktaundersøkelser.

Thomas Braut Svendsen er advokat og partner i Advokatfirmaet Helmr, hvor han hovedsakelig arbeider med arbeidsrett og tilgrensende rettsområder. Han har tidligere vært seniorrådgiver i NAV. I tillegg til alminnelig advokatpraksis og foredragsvirksomhet er Braut Svendsen medforfatter av blant annet arbeidsrettsboken ”Arbeidslivets spilleregler”
-
Dato:03. sep. 2026
-
Hvor:Digitalt
. -
Tid:09:00 - 15:00
-
Medlemspris:4.590,-Ikke-medlem:8.390,-
-
Påmeldingsfrist31. aug. 2026 Kl. 16:00