Norske funksjonærer på lønnstoppen

Norske funksjonærer ligger på lønnstoppen i Europa, rapporterte Peter Borham i HayGroup under HR Norges ”Belønningsdagene” tidligere i høst. Funnene er gjengitt i Dagens Næringsliv denne uken.

Norske funksjonærer har verdens tredje høyeste lønninger, rapporterer Borham. Justert for skatter og levekostnader ligger vi fortsatt i tetsjiktet. Både sveitsiske og danske funksjonærer har høyere lønnspakker enn de norske, mens tyskere, nederlendere, amerikanere og svensker ligger etter. Justert for skatte- og levekårkostnader faller vi til en åttende plass i Europa.

Dette står i motsats til hvordan situasjonen er for ledere, her definert som nivået fra mellomleder i mellomstor bedrift til leder av eget forretningsområde. Norge ligger langt bak sine internasjonale kolleger – faktisk helt nede på 17. plass på Hay sin ranking. Justert for skatter og levekostnader havner vi helt nede på 44. plass. Lønnsforskjellene mellom norske og utenlandske ledere øker desto tyngre stillingene er. Sammenlignet med europeiske og amerikanske ledere havner topplederne helt sist, med lønnspakker på godt under halvparten av det europeiske gjennomsnittet.

Norge er et land med svært egalitær kultur, hvor likhetsidealene står høyt både på den politiske agendaen, i arbeidslivet og i hvordan lønnspolitikken utøves. Vi har en svært høy gjennomsnittsinntekt, og inntekten fordeles mye jevnere enn i de aller fleste andre land. Dette er noe ikke minst funksjonærene tjener på, mens det kan utgjøre et problem for norske virksomheter og samfunnet totalt sett, mener Borham. – Med så lave lederlønninger og høye funksjonærlønninger vil norske selskaper få problemer med å tiltrekke seg mennesker med spisskompetanse fra land utenfor Norden, sier han.

Dette gjør at lønnsgapet i Norge er det minste blant alle 43 landene i undersøkelsen, etter justering for skatter og levekostnader. I Norge tjener en leder i snitt 2,3 ganger så mye som en funksjonær. Etter oss på listen følger Danmark og Canada (2,5), Sveits og Tyskland (2,7) samt Finland og Sverige (2,8). USA, som mange oppfatter som et land med svært store forskjeller, kommer på delt syvendeplass med faktoren 3,1. Dette innebærer langt mindre forskjeller enn i nåværende og tidligere kommunistiske regimer som Latvia (5,4 – nr 20), Litauen (6,9 – nr 29), Russland (9,1 – nr 40) og Kina (10,5 – nr 42)

- Internasjonalt sett har vi slett ikke overbetalte ledere, snarere tvert imot. Sett fra et internasjonalt perspektiv har vi derimot overbetalte funksjonærer, sier daglig leder HayGroup Norge, Erling Berrum, til Dagens Næringsliv.

Les også: Eksperter skremmes av norsk lønnsstruktur

HR Norge har som formål å levere HR-relevant kompetanse til medlemmene. I den anledning ga vi tidligere i år ut rapporten "HR lønnsrapport 2007"

Rapporten er et medlemsgode. For innmelding, se her
even.bolstad@hrnorge.no

  • Nyhetsbrev Motta HR Norges nyhetsbrev på epost

Annonsører

Idium Portalserveridium Webpublisering